Szukaj Pokaż menu

7 perfum i kompozycji zapachowych, które nie miały prawa powstać

97 940  
193   69  
Są takie zapachy, które rozpozna praktycznie każdy. Chanel No. 5, Boss No. 6, Old Spice... Przyjrzyjmy się więc zapachom, których w większości nie znamy. Choć może akurat ten pierwszy nie jest najszczęśliwszym przykładem...

#1. Vulva Original

Wygrała z anoreksją i została kulturystką - świetna przemiana 25-latki

110 079  
204   66  
Przez ostatnie dwa i pół roku Aroosha Nekonam walczyła o to, aby odmienić swoje zdominowane przez anoreksję życie. Cały wysiłek wkładany w to by przestać jeść mógł skończyć się tragicznie. Na szczęście dzięki siłowni udało jej się pokonać chorobę.

10 ciekawostek o Gagarinie i jego locie w kosmos

110 502  
471   45  
12 kwietnia 1961 roku człowiek po raz pierwszy trafił na orbitę Ziemi. A człowiek był to nie byle jaki, bo radziecki. Nazwisko Gagarina znają chyba wszyscy, ale nie wszyscy wiedzą, że np. w trakcie słynnego lotu w kosmos żegnał się z życiem.

#1. Tragiczny los dublera Gagarina

Pierwszy człowiek w kosmosie miał dwóch dublerów – Hermana Titowa i Grigorija Nielubowa. Ich zadaniem było zastąpić Gagarina w razie gdyby ten z różnych przyczyn nie mógł polecieć. To właśnie oni odprowadzali go do rakiety, ale tylko jeden – Herman – był ubrany w skafander. Grigorij Nielubow nigdy więcej nie był tak blisko życiowego sukcesu. Jakiś czas po pamiętnym locie Gagarina został wyrzucony z sekcji kosmonautów za nieprzestrzeganie dyscypliny (pod wpływem alkoholu wdał się w awanturę z wojskowym patrolem). Bardzo ciężko przeżywał odsunięcie od lotów w kosmos, ale mimo pogłębiającej się depresji wciąż miał nadzieję na możliwość powrotu do programu. Widział swoją szansę w funkcji pilota-oblatywacza najnowszego cudeńka ZSRR – myśliwca MiG-21, ale z nieznanych przyczyn jego kandydaturę odrzucono. Trzy lata po wyrzuceniu z szeregu kosmonautów zginął pod kołami pociągu.

#2. Pożegnalny list na wszelki wypadek


Dwa dni przed lotem w kosmos Jurij Gagarin napisał pożegnalny list do żony na wypadek, gdyby lot nie zakończył się dla niego szczęśliwie. W 1961 roku list ten nie trafił do adresatki, bo jak wiemy nie było powodu. Walentyna Iwanowna otrzyma go jednak siedem lat później, gdy Jurij zginął w katastrofie lotniczej.

#3. Na autopilocie


Lot pierwszego załogowego statku kosmicznego odbył się poprzez całkowite sterowanie z Ziemi. Nikt wtedy nie mógł zagwarantować, że Gagarin zachowa świadomość i możliwość pracy w warunkach panujących na orbicie. Nie oznacza to, że był on tylko „wkładką” do statku jak Łajka. Na wszelki wypadek przekazano mu kod, który pozwalał aktywować ręczne sterowanie statkiem.

#4. Były trzy odezwy


Na potrzeby pierwszego lotu człowieka w kosmos przygotowano aż trzy odezwy do narodu radzieckiego. Jedną napisał Gagarin, a dwie pozostałe jego dublerzy. Oprócz tego wcześniej napisano kolejne trzy oświadczenia dla TASS: jeśli lot się powiedzie, jeśli kosmonauta gdzieś zaginie i będzie poszukiwany przez służby ratownicze oraz ostatnie w razie katastrofy.

#5. Tuż przed lotem doszło do awarii


Podczas sprawdzania hermetyczności czujnik w luku nie zasygnalizował poprawności zamknięcia. Ponieważ do startu zostało bardzo mało czasu, taki komunikat, a właściwie jego brak, mógł doprowadzić do odłożenia startu. Główny konstruktor Wostok-1 Oleg Iwanowski wraz z pracownikami zawstydzili mechaników Formuły 1 – w kilka minut odkręcili trzydzieści śrub, sprawdzili czujnik i z zachowaniem wszystkich procedur ponownie zamknęli luk. Tym razem wszystko było w porządku i można było dać zielone światło do rozpoczęcia misji.

#6. Straszne słowa


W momencie przebijania się statku przez warstwy atmosfery, Jurij Gagarin wypowiedział słowa, które przeraziły obsługę naziemną: „Palę się, żegnajcie, towarzysze!”. Sęk w tym, że nikt wtedy nie mógł dokładnie przewidzieć jak będzie wyglądać ten etap lotu. Kosmonauta widząc w iluminatorze płomienie założył, że jego statek się zapalił i za kilka sekund nastąpi straszna śmierć. Współcześni kosmonauci są doskonale przygotowani na taki widok i nikogo on już nie dziwi ani nie niepokoi. Swoją drogą to ciekawe, że mając świadomość nadchodzącej śmierci ludzie mimo wszystko pamiętają o pożegnaniu się (przypomnijcie sobie ostatnie słowa pilotów samolotu LOT, który rozbił się w Lesie Kabackim w 1987 roku).

#7. Filmowa dokrętka


Kadry przedstawiające generalnego konstruktora Siergieja Koroliowa, będącego wtedy w centrum dowodzenia i rozmawiającego z Gagarinem są wyreżyserowane i dokręcone do kronik. Trudno tutaj oskarżać uczestników historycznego wydarzenia o jakąś manipulację – w momencie startu były ważniejsze sprawy na głowie, niż filmowanie obsługi naziemnej. Przy tworzeniu relacji filmowej poproszono, by na potrzeby produkcji "odtworzyć" rozmowę, która faktycznie się odbyła.

#8. Nieco zakłamane lądowanie


Statki z serii Wostok nie były przystosowane do lądowania wraz z kosmonautą. Dlatego w drodze na Ziemię Gagarin musiał się katapultować na wysokości 7000 metrów i wylądować ze spadochronem. Rosjanie przez kilka lat twierdzili, że kosmonauta wylądował w kabinie, by jego rekordowy lot został zarejestrowany przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Warto wspomnieć również, że z niewyjaśnionych przyczyn Gagarinowi wraz z głównym spadochronem otworzył się i zapasowy. Kolejnym problemem było miejsce lądowania - istniało ryzyko, że kosmonauta wpadnie do lodowatych wód Wołgi. Jednak jako doświadczonemu pilotowi udało mu się pokierować opadaniem i ostatecznie wylądował w odległości dwóch kilometrów od brzegu. Według jednej z wersji pierwszymi ludźmi, którzy spotkali Gagarina na Ziemi była żona miejscowego leśnika i jej 6-letnia wnuczka. Widok faceta w skafandrze musiał solidnie wystraszyć kobiety, gdyż ten odezwał się do nich słowami: „Swoj, swoj, ja sowietskij, nie bojties’”.

#9. Jak to było z tym napisem?


Do dziś nie wiadomo, jak to do końca było z napisem CCCP na hełmie Gagarina. Jeden z pilotów-oblatywaczy, szkoleniowiec pierwszych kosmonautów Mark Gałłaj w swojej książce „Z człowiekiem na pokładzie” napisał, że napis pojawił się w ostatnim momencie. Na 20 minut przed wyjazdem Gagarina do miejsca wystrzelenia zdano sobie sprawę, że po wylądowaniu kosmonauta może zostać wzięty przez miejscową ludność za szpiega lub dywersanta. Rok wcześniej w pobliżu Swierdłowska zestrzelono amerykański samolot szpiegowski Lockheed U-2. Pilota schwytano i skazano na 3 lata więzienia i 7 lat łagru. Na szczęście nigdy nie trafił do ciężkich robót - po 1,5 roku odsiadki spędzonych na robieniu dywanu został wymieniony za rosyjskiego szpiega schwytanego w USA. Aby uniknąć błędnego rozpoznania i ewentualnego zlinczowania, zdecydowano oznakować skafander w taki sposób, by nikt nie miał wątpliwości jakiemu państwu służy pierwszy człowiek w kosmosie. Litery namalowano w pośpiechu, nie zdejmując nawet hełmu z głowy Gagarina. Z kolei pracownicy „Zwiezdy” - zakładu, który produkował skafandry - twierdzą, że napis naniesiono o wiele, wiele wcześniej.

#10. Drobna wpadka, za którą jeszcze bardziej go pokochano


Podczas spotkania Gagarina z Nikitą Chruszczowem obiektywy fotoaparatów uchwyciły rozwiązaną sznurówkę w butach kosmonauty. Ta mała, życiowa i znana każdemu prostemu człowiekowi wpadka dodatkowo ociepliła wizerunek pilota w oczach narodu radzieckiego. Tak naprawdę to nie była to sznurówka, ale specjalne zapięcia do skarpetek. W tamtych czasach skarpetki były bezuciskowe, a do ich przytrzymywania używano podwiązek. To właśnie jedno z takich zapięć się odpięło i wisiało przy stopie Gagarina.

Źródła: 1, 2
471
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Wygrała z anoreksją i została kulturystką - świetna przemiana 25-latki
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Każda rodzina ma jedną, bardzo dziwną zasadę - internauci postanowili podzielić się swoimi
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Najmocniejsze cytaty – ​Gwiazda filmów dla dorosłych zdradziła, ile zarabiała za jedną scenę, kiedy była numerem jeden w branży
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Raj perfekcjonisty - rzeczy, które idealnie do siebie pasują VI
Przejdź do artykułu 5 zaskakujących powodów, dla których nie opłaca się być atrakcyjnym

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą