Szukaj Pokaż menu

Jak zrobić zimę bez śniegu? Mieszkańcy Soligorska już znają odpowiedź na to pytanie

74 971  
255   28  
Spójrz na poniższy obrazek. Piękny, zimowy krajobraz. Wszystko pokryte śniegiem. Sęk w tym, że to nie śnieg...

Kliknij i zobacz więcej!

Serialowo-filmowe spojrzenie na życie i to co nas otacza XLIV

61 582  
348   24  
W dzisiejszym odcinku spotkamy mistrza tenisa stołowego oraz dowiemy się, jak nie powinno się zmieniać koła w samochodzie. Nie zabraknie również dr. House'a.

#1.

NASA ogłasza, że rozwiązała zagadkę białych plam na Ceres

83 072  
407   45  
Odkąd w 2004 roku astronomowie odkryli na powierzchni planety karłowatej Ceres dziwne białe plamy, rozpalały one umysły naukowców i zwykłych ludzi na całym świecie. W maju 2015 roku pojawiły się nowe, niezwykle szczegółowe zdjęcia planety, które na nowo rozpętały dyskusję na temat pochodzenia niezwykłych błyszczących powierzchni. Teraz NASA ogłosiła, że wie czym są te plamy.

Mimo że o istnieniu Ceres wiedzieliśmy od XIX wieku, dopiero w 2014 roku teleskop Hubble'a odkrył na jego powierzchni tajemnicze zjawisko. Na powierzchni skalistej planety karłowatej spostrzeżono białe plamy odbijające słoneczne światło. Po dłuższych obserwacjach okazało się, że jest ich ponad 130.


W marcu 2015 roku na orbitę Ceres dotarła sonda Dawn (wystrzelona w 2007), która miała za zadanie dokładnie zbadać powierzchnię karłowatej planety znajdującej się w pasie planetoid pomiędzy Jowiszem i Marsem. Sonda zaczęła przesyłać zdjęcia o niespotykanej dotychczas jakości, ale zamiast wyjaśnić zagadkę białych plam, spowodowały one jedynie pojawienie się dodatkowych pytań.


Astronomowie zaczęli stawiać kolejne hipotezy o charakterze i pochodzeniu plam. Oczywiście nie zabrakło też głosów (niekoniecznie naukowych) mówiących, że źródłem ich pochodzenia jest jakaś pozaziemska cywilizacja. Ale najbardziej prawdopodobne teorie mówiły o złożach lodu (być może wyrzuconego na powierzchnię po uderzeniu jakiegoś obiektu), soli, aktywnych wulkanów czy gejzerów. Zdjęcia, mimo że w naprawdę zachwycającej jakości, nadal nie dawały jednoznacznej odpowiedzi.


Na początku grudnia 2015 roku eksperci NASA JPL oświadczyli, że zidentyfikowali substancję zalegającą na powierzchni. Według nich jest to sól, a dokładniej siarczan magnezu, który jest heksahydratem. Podobny związek, siarczan magnezu, ale heptahydrat (epsomit), jest popularny na Ziemi i jest dostępny w każdej aptece.



Dodatkowo NASA udostępniła rendery zdjęć z sondy Dawn tworzące efekt przelotu nad powierzchnią Ceres. Zdjęcia zostały sztucznie pokolorowane, aby uwydatnić różnice wysokości oraz typu podłoża.





Źródła: 1, 2, 3.
407
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Serialowo-filmowe spojrzenie na życie i to co nas otacza XLIV
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Historia milionerki, która nie opuszczała pokoju hotelowego
Przejdź do artykułu Szybowiec z Gimli, czyli jak system miar niemal nie doprowadził do katastrofy pasażerskiego Boeinga 767
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas IV
Przejdź do artykułu 50 lat temu twierdziła, że wraz z mężem zostali porwani przez UFO. Dopiero teraz naukowcy odkryli dowód, który ciężko podważyć
Przejdź do artykułu Ludzie, którzy mieli niesamowitego farta
Przejdź do artykułu Komu potrzebny jest GPS? Historia zapomnianej nawigacji firmy Etak
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Bohaterowie serialu "Alf" kiedyś i obecnie
Przejdź do artykułu 7 rzekomo naukowych teorii, o których nauka… nie słyszała

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą